6. Wędrujące Ale Kino! 2015

6. Festiwal Filmów Młodego Widza 

WĘDRUJĄCE ALE KINO! 

22 września – 24 października 2015

 

Z wielką przyjemnością informujemy, że już we wrześniu i październiku 2015 roku odbędzie się 6. Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! Impreza jest „walizkową” wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbywającego się od ponad 40 lat w Poznaniu.

Wzorem ubiegłych lat odwiedzimy miejscowości oddalone od wielkomiejskich centrów kulturalnych, by pokazać w nich najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży z całego świata. Obok seansów filmowych odbędą się konkursy i plebiscyty. Wędrujące Ale Kino! jest wydarzeniem o charakterze niekomercyjnym i nieodpłatnym. W programie znajdą się najciekawsze filmy z repertuaru poznańskiego festiwalu, które będą rywalizować o nagrodę miejscowej, dziecięcej publiczności. W tegorocznej edycji chcieliśmy przypomnieć trochę przewrotnie, bo na 70 urodziny Pippi Pończoszanki, chyba najbardziej znaną ekranizacją książki Astrid Lindgren w Polsce – Dzieci z Bullerbyn.


Strona internetowa festiwalu: www.wedrujace-alekino.com


NASZA TRASA


23-25.09 Szczaniec

28-30.09 Krośnice

28-30.09 Czarnków

1-3.10 Cisna

5-7.10 Rydułtowy

8-10.10 Pacanów

15-17.10 Białowieża/Teremiski

19-21.10 Gołdap

 22-24.10 Cieplewo


 

NASZ REPERTUAR


FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

DLA PRZEDSZKOLI

 

 

Klopsiki i ciężarówki

reż.  Johan Hagelbäck

Szwecja 2011, 5'

Jeden z klopsików odkrywa podczas zabawy, że nie liczy się, kto ma fajniejszą zabawkę. Najważniejsze jest to, by bawić się razem z innymi, bo najfajniejsza jest wspólna zabawa.

 

Klopsiki i epidemia złości

reż.  Johan Hagelbäck

Szwecja 2012, 5'

Awantura w Klopsikowie: w fabryce makaronu Tata Klopsik dostaje burę od swojego szefa. Kiedy wraca do domu, jego zły humor udziela się wszystkim. Czy kuracja na wirus złości okaże się skuteczna?

 

Klopsiki i łobuzy

reż.  Johan Hagelbäck

Szwecja 2012, 5'

Trzy klopsiki - łobuzy psocą się dziewczynkom na placu zabaw i zabierają im kolorową wstążkę. Niespodziewanie jeden z nich ma wyrzuty sumienia. Krótka, humorystyczna historia o tym, że zawsze można się zmienić i poprawić swoje zachowanie.

 

Klopsiki i widelcowy potwór

reż.  Johan Hagelbäck

Szwecja 2012, 5'

Opowieść o tym, że prawdziwa odwaga może drzemać w każdym. Nie sztuką jest być dużym i silnym. Sztuką jest, kiedy ktoś niepozorny ma odwagę ratować swoich przyjaciół.

 

Kropka i Plamka stoją na uszach

Szwecja 2013, 8'

reż.  Lotta Geffenblad, Uzi Geffenblad

Kropka i Plamka odwiedzają cyrk. Zainspirowani tym co widzieli, próbują naśladować akrobatów i uczą się trudnej sztuki stania na uszach.

 

Kropka i plamka w zamieci śnieżnej

reż.  Lotta Geffenblad, Uzi Geffenblad

Szwecja 2008, 8'

Pada śnieg, a Kropka i Plamka biegają wokół ulepionego bałwana, urządzają bitwę na śnieżki i robią anioły na śniegu. Nagle silny wiatr unosi płatki śniegu i tracą się z oczu, nic nie widać. Nadchodzi zamieć śnieżna...

 

Szwedzkie klopsiki

reż. Johan Hagelbäck

Szwecja 2010, 7'

Film o małym klopsiku, który z rodziną odkrywa świat. Historia prosta i jednocześnie pełna dramatyzmu, odwołująca się do emocji i najważniejszych wartości.

 

Zaginione klopsiki

reż. Johan Hagelbäck

Szwecja 2012, 5'

Historia o tym, że prawdziwi przyjaciele pomogą przetrwać najstraszniejsze chwile. I kiedy masz takich wokół siebie, to nawet gdy zgubisz rodziców, nie jest strasznie.

 

 

 

FILMY PEŁNOMETRAŻOWE

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASY 1-3

 

JILL I JOY

Reż. Saara Cantell

Finlandia 2014, 80‘

 

Pierwszego dnia wakacji najlepsze przyjaciółki Jill i Joy znajdują na ulicy mnóstwo pieniędzy i postanawiają kupić dom od tajemniczej pani Rosebud. Wiedzą, że to wymarzone dla nich miejsce. Przeżywają w nim lato swoich marzeń, pełne przygód i przede wszystkim bez rodziców. Przeplatająca się w filmie rzeczywistość i fantazja daje początek niezwykłym wydarzeniom.

 

 

NIEZWYKŁA PRZYGODA PIMA I POMA

Reż. Gioia Smid

Holandia 2014, 70‘

 

Do właścicielki dwóch wyjątkowych kotów – Pima i Poma, przyjeżdżają jej siostrzenice. Dziewczynki mają plan – chcą porwać koty, by zatrzymać je dla siebie. Kotom udaje się uciec, nie mogą jednak znaleźć drogi do domu. Muszą przetrwać na ulicy w nieznanym dla nich środowisku. W obliczu nowej sytuacji ich przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę.

 

 

KLASY 4-6

 

LOLA NA ZIARNKU GROCHU

Reż. Thomas Heinemann

Niemcy 2014, 90‘

 

Opuszczona przez ojca Lola mieszka z mamą na łodzi zwanej Ziarnkiem Grochu. Jest samotniczką, jedynym jej przyjacielem jest kapitan Solmsen. Dziewczynka nie chce nic zmieniać w swoim życiu, dopóki ojciec nie wróci. Jednak kiedy mama pozna nowego mężczyznę, a do szkoły Loli trafi Rebin - trudno będzie jej wytrwać w postanowieniu.

 

 

NASZA LIGA

Reż. Jean Beaudry

Kanada 2014, 90‘

 

Nicolas po śmierci ojca całkowicie poświęca się swojej pasji – baseballowi. Każdego dnia gra z kolegami na starym miejskim stadionie. Pewnego dnia okazuje się, że bramy stadionu są zamknięte, bo władze miasta chcą zmienić go w wysypisko śmieci. Dzieciaki nie zamierzają się poddawać i chcą walczyć o stadion. Opowieść o pasji, która daje siłę do działania. 

 

 

GIMNAZJUM

 

GDYBYM MIAŁ SKRZYDŁA

Reż. Allan Harmon

Kanada 2013, 89‘

 

Niewidomy od drugiego roku życia Alex chce dostać się do szkolnej drużyny biegów przełajowych. By móc spełnić to marzenie musi mieć partnera do biegania. Znajduje go jego ojciec – kurator. Brad do tej pory trenował biegi, by uciekać przed policją. Wspólnie chłopcy muszą pokonać nie tylko przeciwników, ile uprzedzenia zarówno otoczenia, jak i swoje własne.

 

 

RETROSPEKTYWA

 

DZIECI Z BULLERBYN

Reż. Lasse Hallström

Szwecja, Włochy 1986, 91‘

 

 

Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje w Bullerbyn – najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie.

 

 


 

Data: 
19.09.2015