Kino dla dzieci w Polsce dzisiaj. Sukcesy i perspektywy

 

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, organizator Miedzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! oraz Festiwal Filmowy w Gdyni zapraszają na sesję panelową
Kino dla dzieci w Polsce dzisiaj. Sukcesy i perspektywy.
16 września (środa) godz. 10.00 – 11.30
Gdynskie Centrum Filmowe
Sala Morskie Oko, Plac Grunwaldzki 2

 

Było już wiele debat o stanie kina dla dzieci w Polsce. W większości przypominały one jeremiady lekarzy nad pacjentem, który marniał do szczętu na ich oczach.

My jednak wolimy spojrzeć na jaśniejszą stronę rzeczywistości. Sesja, na którą zapraszamy twórców, producentów, krytyków, dziennikarzy i wszystkich tych, którzy chcą zmienić obraz kina dla dzieci w Polsce, a także tych, którzy z racji piastowanych funkcji i urzedów chcieć tego powinni, poświęcona jest osiągnieciom tego kina w ostatnich latach. Bo wbrew obiegowym poglądom i w dużej mierze słusznym generalizacjom, ono nadal odnosi sukcesy. I to znaczące!

Do udziału w panelu zaprosiliśmy reżyserów Dorotę Kędzierzawską i Andrzeja Maleszkę, laureatów festiwali na całym swiecie; Urszulę Antoniak, która jako scenarzystka osiagnęła sukces w Holandii, kraju będącym jednym z najważniejszych producentów kina dzieciecego na świecie; Łukasza Kacprowicza z Grupy Smacznego, tworzącej nowe przestrzenie dla polskiej animacji, producentkę Małgorzate Domin (Domino Film), która dopięła swego i właśnie wprowadza na ekrany dzieciecą premierę: „Klub Włóczykijów”; Macieja Jakubczyka z Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, organizatorów projektu „Films for Kids. Pro”, wzbogacającego polski rynek filmowy o nowe, znakomite scenariusze połączone z pakietami producenckimi; wreszcie reżysera Jacka Filipiaka, który odnosi jakże ważne z ludzkiego punktu widzenia sukcesy, realizując filmy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Naszą prezentację organizujemy z żarliwą wiarą w moc dobrego przykładu i z nadzieją, że przedstawiane zjawiska, które niestety ciągle jeszcze stanowią wyjątki, staną się już wkrótce codziennosciż kina w Polsce.

Serdecznie zapraszam
Jerzy Moszkowicz /
dyrektor Miedzynarodowego Festiwalu
Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Data: 
15.09.2015